Směrník z Havířova – o záchraně plastiky před demolicíinfo@smernik.cz

5+2 dny: Směrník míří přímo k zemi

5 plus 2, 1. 2. 2014

Je plastika rukojmím ve sporu o rekonstrukci nádraží? Spory mezi havířovskými radními a místními architekty se posunuly jen o pár metrů dál. Jablkem sváru je nyní socha Směrník.

Zatímco se v uplynulých měsících přeli o podobě rekonstrukce vlakového nádraží, nyní se zaměřili na sochu Směrník, která dohlíží na cestující několik dlouhých desetiletí.

Radní se ji rozhodli zbourat, protože je ve špatném stavu. Město si nechalo udělat posudek, který říká, že ji nelze restaurovat. Proti tomu ovšem ostře vystupují architekti z občanského sdružení Důl Architektury. „Statické posouzení vypracoval člověk z Havířova, který není autorizovanou osobou České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) v oboru statika a dynamika staveb. V případě uměleckého díla, přestože není památkou, by měl její stav posoudit znalec na betonové konstrukce spolu se zkušeným restaurátorem,“ myslí si Adam Guzdek.

Rekonstrukce se vyplatí

Podle architektů by případná rekonstrukce vyšla jen o pár tisíc dráž, než odstranění sochy. „Vedení města místo toho, aby umělecká díla zachraňovalo, tak je barbarsky ničí. Proč se neuvažuje o odborném zásahu specializovaného restaurátora na moderní umění?“ ptá se Guzdek.

Havířovští zastupitelé si ale zatím pevně stojí za svým. Socha z prostoru přednádraží musí zmizet. Nabídli však alespoň částečný kompromis. „Sochu odstraníme, pokud se nejpozději do 15. března letošního roku nepřihlásí zájemce, který by si ji za symbolickou korunu od města odkoupil a na vlastní náklady z veřejného prostoru před nádražím odstranil,“ řekla havířovská mluvčí Eva Wojnarová.

Socha k nádraží patří

Guzdek a spol. však z tohoto řešení nadšeni nejsou. „Byla by to samozřejmě lepší varianta, než sochu nadobro zničit, nicméně ona patří neodmyslitelně před budovu nádraží,“ dodal architekt.

Poté, co se občanskému sdružení podařilo zamezit plánům radnice na rekonstrukci budovy nádraží, která je v originálním bruselském stylu, mohlo by se zdát, že Směrník nyní slouží k vyřizování účtů. Snad se nestal nechtěným rukojmím v bitvě o nádraží.

Petr Wojnar

zdroj: http://moravskoslezsky-kraj.5plus2.cz/smernik-miri-primo-k-zemi-0hw-/karvina.aspx?c=A140201_103827_ppd-karvina_p2woj

Share Button

Napsat komentář

Zachraňme Směrník v Havířově