Směrník z Havířova – o záchraně plastiky před demolicíinfo@smernik.cz

Boj o Směrník graduje. Ať je památkou, žádají petičníci, MF Dnes, 1. 3. 2014

smernik_1-3-2014-mf-dnes

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy se rozetne další osud sochy zvané Směrník před vlakovým nádražím.
Pokud do 15. března plastiku, kvůli jejímuž zachování a opravě dosud přes tři sta lidí podepsalo internetovou peticí, nikdo nekoupí za symbolickou korunu a na vlastní náklady neodveze, nechá ji město odstranit samo. Tak alespoň na konci ledna rozhodli havířovští zastupitelé.
A mluvčí města Eva Wojnarová říká: „Zatím se žádný zájemce o sochu nepřihlásil.“ Příznivci díla, které v 60. letech v takzvaném brutalistním stylu vytvořil sochař Václav Uruba a které je podle odborníků cenné, se ale nevzdávají. „Podali jsme návrh na prohlášení sochy kulturní památkou,“ uvedl iniciátor petice Jakub Ivánek. Jak upřesnil, v případě, že by ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení sochy památkou, nebylo by až do verdiktu možné ji zdemolovat ani odvézt. Zda proces vyhlašování začne, ale není jisté.
„Nejdříve je potřeba vyhodnotit všechny dostupné informace a okolnosti. Do té doby není možné předjímat, jak se bude případ vyvíjet,“ sdělila mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková.
A do boje o zachování sochy se vložil i syn jejího autora. V dopise, jejž poslal havířovským zastupitelům a primátorovi, žádá, aby město nechalo sochu opravit a zachovalo ji. „Pokud bude do díla jakkoli neoprávněně zasaženo, budu se domáhat nároků z porušení zákona,“ uvedl v dopise Václav Uruba mladší. „Odpověď na dopis bude zkoncipována po jednání zastupitelstva,“ řekla Eva Wojnarová.
Do třetice se petičníci snaží poukázat na to, že stav sochy není tak špatný, jak říká město. „Nechali jsme provést ultrazvukové vyšetření sochy, které dopadlo více než dobře. Beton je kvalitnější, než se zdá, a diagnostik betonových konstrukcí prohlásil, že objekt má do havarijního stavu ještě daleko,“ vysvětlil Jakub Ivánek.
Další dění se bude přitom významně odvíjet od způsobu obnovy nádraží. České dráhy se totiž nyní vrátily k původnímu projektu stavby nového terminálu a nádraží chtějí zbourat. S ním by velmi pravděpodobně zmizel i Směrník.

 

Share Button

Napsat komentář

Zachraňme Směrník v Havířově