Směrník z Havířova – o záchraně plastiky před demolicíinfo@smernik.cz

Deník: Havířovští zastupitelé zasedali v Radosti

denik.cz 27.1.2014 21:12

Ve velkém sále KD Radost se konalo zasedání městského zastupitelstva.

[…]

14.43 - Zastupitelstvo projednává o Směrníku, betonové plastice před vlakovým nádražím. „Navrhuji, aby si ji případný zájemce za symbolickou jednu korunu odkoupil a odvezl, pokud se někomu líbí,“ řekl Jekl v reakci na to, že za sochu začali v různých diskusích a anketách lidé bojovat, aniž by věděli, v jakém je technickém stavu. Naopak Karin Macková navrhla, aby byl vypracován znalecký posudek, který by stanovil stav a způsob případné rekonstrukce díla. Zastupitel Jaroslav Jeziorski (KSČM) z kulturní a letopisecké komise připomněl, že právě na základě znaleckých posudků byly dvě sochy, Směrník a Kosmonaut, navrženy k likvidaci.

„Směrník není kulturní památkou a znalci byl vyhodnocen jako nebezpečný, u kterého hrozí zřícení. Proto je oplocen a připraven k likvidaci. Podle odhadu by oprava stála zhruba půl milionu. Je zajímavé, že za záchranu Směrníku bojují lidé z jiných koutů republiky. Jde však o internetové akce, které nemají statut petice,“ řekl sociální náměstek primátora Daniel Pawlas (KSČM).

Za občany se k problému vyjádřil Martin Rédr: „Je nadčasový a vysokou uměleckou hodnotu. Ceny takových děl se pohybují ve statisícových částkách. Náklady na opravu byly odhadnuty na 60 tisíc korun. My se ptáme, zda město počítalo s autorskými právy. O Směrník má zájem ostravská galerie, která by ho zakomponovala do oblasti Dolní Vítkovice.“

Zastupitelé schválili, že se o dílo mohou přihlásit zájemci do 15. března.

[…]

Zdroj: http://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/140127-zastupitelstvo-havirov.html

Share Button

Napsat komentář

Zachraňme Směrník v Havířově