Směrník z Havířova – o záchraně plastiky před demolicíinfo@smernik.cz

MF Dnes: Havířovští nabídli Směrník za korunu a odvoz. Jinak ho nechají zbourat

1597069_496662493778209_147084681_oBuď si tu sochu někdo do 15. března koupí za symbolickou korunu a na vlastní náklady odveze, nebo ji odstraníme sami. Takový vzkaz dali iniciátorům petice za zachování a opravu plastiky Směrník před havířovským vlakovým nádražím zdejší zastupitelé.

Příznivce díla, které v šedesátých letech vytvořil sochař Václav Uruba a jehož statika je dnes podle města narušena, tak nepotěšili. „Primárně jsme žádali opravu sochy, případně její umístění do depozitáře a vytvoření repliky,“ řekl Jakub Ivánek, který inicioval internetovou petici za záchranu díla.

Zatímco zástupci Havířova zdůrazňují, že podle odborných posudků nelze dílo restaurovat, iniciátoři petice tvrdí opak.

„Máme k dispozici dva posudky, podle obou dílo opravitelné je,“ řekl Jakub Ivánek s tím, že náklady na opravu sochy by měly dosáhnout sedmdesát až devadesát tisíc, pokud by socha setrvala ve venkovním prostředí.

Jak uvedla mluvčí Havířova Eva Wojnarová, ještě před pondělním jednáním zastupitelstva město nabídlo Směrník galeriím v Ostravě, Brně i Praze. „Nicméně zatím bez odezvy,“ konstatovala.

Martin Rédr, další z iniciátorů petice, již zatím podepsalo asi 320 lidí, ale řekl, že o sochu má zájem ostravská městská galerie, která zvažuje její umístění do Dolní oblasti Vítkovice, kde sídlí.

„S nápadem na umístění sochy přišel ředitel galerie Marek Pokorný. Je to v jednání,“ potvrdil šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.
Autor:

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz/havirovsti-nabidli-smernik-za-korunu-a-odvoz-fnv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A140129_2027913_ostrava-zpravy_jog

zpravy.aspx?c=A140129_2027913_ostrava-zpravy_jog

Share Button

Napsat komentář

Zachraňme Směrník v Havířově