Směrník z Havířova – o záchraně plastiky před demolicíinfo@smernik.cz

Převoz Směrníku je definitivní

Občanské sdružení Důl architektury chystá převoz betonové skulptury Směrník. Autorem brutalistní sochy je akademický sochař Václav Uruba. Ta bude po 45 letech přemístěna z přednádražního prostoru železniční stanice Havířov do Ostravy.

Podařilo se nám vyjednat prodloužení lhůty dané městem o týden, takže budeme schopni se na převoz dostatečně připravit,“ říká architekt Adam Guzdek z občanského sdružení Důl architektury a dodává: „bude potřeba například zhotovit dřevěnou konstrukci, která bude Směrník chránit při převozu“.

Socha bude prozatímně uložena v areálu Dolu Michal a převedena do vlastnictví Národního památkového ústavu. Po opravě jeho nového sídla na ul. Odboje bude instalována před touto budovou.

Velice si vážíme ochoty pana ředitele ostravského pracoviště NPÚ Mgr. Michala Zezuly sochy se ujmout a pomoci nám tuto brutalistní plastiku uchránit pro budoucí generace,“ říká za petiční výbor Jakub Ivánek.

Přípravné práce dřevěné konstrukce budou započaty již ve čtvrtek 27. března a v pátek 28. března bude socha demontována a převezena.

Náklady na odstranění a převoz budefinancovat Důl architektury ze svého transparentního účtu, na který mohou příznivci Směrníku zasílat své dary. Číslo účtu je 2100259967/2010, variabilní symbol 7,“ říká Adam Guzdek a dodává: „Na převoz Směrníku lze přispět také nákupem drobných předmětů s motivem Směrníku (placky, tašky, trička).“

Již třetí rok upozorňujeme, že demolice havířovského nádraží a odvoz sochy Směrník budou v budoucnu vnímány jako nerozumný a velmi neuvážený krok místní samosprávy,“ říká předsedkyně sdružení Lucie Chytilová a dodává: „Spolupracujeme se školami architektury a postupně obyvatelům města představujeme podobu dopravního terminálu se stávající architektonicky hodnotnou budovou.“

smernik_plakat_a4_final

Věříme, že v budoucnu, za lepší situace, se socha Směrník před havířovské nádraží vrátí alespoň v přesné kopii.

Za občanské sdružení Důl architektury
Ing. arch. Lucie Chytilová, předsedkyně sdružení,
Ing. arch. Adam Guzdek, člen rady sdružení

www.dularchitektury.cz/obchod/smernik
www.smernik.cz

Share Button

Napsat komentář

Zachraňme Směrník v Havířově